תמר חושן

 

מאמרים

"העם הנבחר" או "אזרחי העולם הגדול" - אתגרים של אתרים ישראלים בארגונים גלובאליים

 

​​תמר חושן (פורסם בירחון משאבי אנוש, פברואר 2012).

רכישה של ארגון על ידי תאגיד גלובאלי היא פסגת שאיפותיהם של סטרט אפים רבים בארץ. אירוע הרכישה בדרך כלל מהווה חגיגה וניצחון והוא מלווה ברגשות שמחה והתלהבות. אולם מעקב אחר ארגונים בשנים הראשונות לאחר הרכישה מראה כי השגרה שאחרי הרכישה מלהיבה הרבה פחות....

"יש דרכים שאי אפשר לקצר" - תהליך ניהול שינוי בקבוצת הפיתוח ב- Avaya

 

תמר חושן והילה מנוח, מנהלת משאבי אנוש בחברת Avaya (פורסם בכנס משאבי אנוש נובמבר 2007).

עולם ההייטק הוא דינאמי ותובעני. הצורך להיענות לדרישות משתנות של לקוחות כופה על ארגוני פיתוח שינויים תכופים ומצריך גמישות ויכולת הסתגלות מהירה. אולם, תגובה מהירה מידי, לעתים קרובות מביאה לכישלון. היכולת להבין מהו השינוי הנדרש, לשרטט מבנה ארגוני ולתקשרו – אינה מבטיחה הטמעה. ניהול חפוז של תהליכי שינוי – גורם לכישלונות הטמעה שמחירם גבוה. על מנהל מש"א להחליט עד כמה לשתף פעולה עם החיפזון, כמצופה ממנו, ועד כמה לשים "ברקסים" ולהבטיח שלא מדלגים על שלבים חיוניים.

"זה לא לטלפון"– תקשורת ארגונית אפקטיבית בעידן טכנולוגי

 

תמר חושן (פורסם בירחון נטו+ כתב העת לעבודה ולניהול משאבי אנוש, ינואר 2006) .

הצמיחה האדירה בהיקף השימוש בדואר האלקטרוני, הפכה אותו לאמצעי התקשורת נפוץ כל כך עד כי עובדים מבלים חלק ניכר מיום העבודה שלהם בקריאה וכתיבה של דוא"ל. זהו אמצעי תקשורת יעיל ומהיר המאפשר העברת מסרים לתפוצה גדולה של אנשים בזמן אמיתי, אך טומן בחובו בורות וכשלים אופיניים.

ניהול אפקטיבי של קונפליקטים בצוות ההנהלה

 

תמר חושן (פורסם ב ירחון משאבי אנוש , דצמבר 2005).

מנהל בכיר בארגון טכנולוגי בצמיחה אמר לי באחת מפגישותינו כי יש אמנם הרבה בעיות בחברה אבל "המזל שלנו, וזה מה שמחזיק אותנו כצוות זה שאנחנו נורא נחמדים. אף פעם לא תשמעי אותנו מתווכחים או רבים". נשמע אידילי? ממש לא, אם לוקחים בחשבון את המציאות הדינאמית בה חי הארגון.

כאבים של גיל ההתבגרות – תפקיד מנהל משאבי אנוש במעבר מסטרט-אפ לארגון

 

תמר חושן וגידי פרבר, סמנכ"ל משאבי אנוש ביג בנד נטוורקס.

ארגון בצמיחה הוא כנער מתבגר. קולו משתנה, אך עדיין לא יציב; חלקים בגוף צומחים ללא פרופורציה עם אחרים; והוא – רוצה שיתייחסו אליו כמבוגר אך יאפשרו לו להתנהג כילד. עבור הארגון, כמו עבור הנער, שלב זה הינו קריטי בהתפתחות. טמון בו פוטנציאל סיכוי גדול ופוטנציאל סיכון הרסני. ניהול נכון של הצמיחה בשלב זה הינו הכרחי, אולם לעתים קרובות מנהלים מפנים בו את משאביהם החוצה, אל השוק והלקוחות, ולא פנימה לניהול התהליך. במאמר יוצגו דילמות מרכזיות המאפיינות את המעבר מסטרט-אפ לארגון, כמו גם כלים באמצעותם יכול מנהל מש"א להוות שחקן מרכזי בהובלת התהליך.

ניהול פיתוח בחברות סטארט-אפ ישראליות אמריקאיות

 

תמר חושן (פורסם בירחון משאבי אנוש, יולי 2004).

במאמר מוצגים מאפיינים ואתגרים ייחודיים העומדים בפני חברות סטארט-אפ מתפתחות, הנמצאות בתהליכי התייצבות לקראת צמיחה. המאמר מתמקד במקור נפוץ של קשיים ואתגרים ניהוליים בחברות ישראליות-אמריקאיות בצמיחה – הממשק בין השיווק לפיתוח.

תוכנית אינטגרטיבית לפיתוח מנהלים – זה עובד!

 

תמר חושן ונעמי יפהר מנהלת הדרכה ופיתוח משאבי אנוש מכבי שירותי בריאות (פורסם בכנס הדרכה, יוני 2003).

תוכניות פיתוח מנהלים נועדו לשפר אפקטיביות ניהולית של המשתתפים בהן. אולם, לעתים קרובות מתנהלות תוכניות אלה כ'בועה' אשר אין קשר של ממש בינה לבין המציאות הארגונית. במאמר מוצגת תוכנית פיתוח מנהלים המשלבת תמיכה של כלל הגורמים הארגוניים המעורבים ביישום והטמעה. שילוב זה יצר תוכנית אפקטיבית אשר הכלים הנלמדים בה מיושמים במהלכה.

"מי גאון של אמא?" – כיצד לשמור על עובדים מצוינים (ושגם אפשר יהיה לעבוד איתם אחר כך)

 

תמר חושן ודורית אמיתי, מנהלת משאבי אנוש בחברת קומפיוג'ן (פורסם בכנס משאבי אנוש נובמבר 2002).

עלות עזיבתו של 'עובד מפתח' בארגון עתיר ידע, עלולה להגיע לעשרות אלפי דולרים- ואף למאות, כאשר מדובר בעובד השולט באופן בלעדי בתחום ידע מסוים או בלקוח. במאמר מוצגות דילמות העומדות בפני ארגונים במאמציהם לשמר עובדי מפתח כמו גם כלים לניהול תהליכי שימור אפקטיביים.

ניהול הדרכה בעידן של שינוי ואי וודאות

 

תמר חושן (פורסם בירחון משאבי אנוש, מאי 2002).

"החיים הם מה שקורה לך בזמן שאתה מתכנן תוכניות אחרות" (ג'ון לנון). במציאות דינאמית ועתירת שינויים, במקביל לבניית תוכנית הדרכה מסודרת וארוכת טווח, חשוב להתאים את ניהול ההדרכה למציאות הארגונית המשתנה ולהיות מוכנים להפתעות.

עבודת צוות בארגונים טכנולוגיים גלובאליים

 

תמר חושן (פורסם בירחון משאבי אנוש, מאי 2001) .

מאפייני העבודה בארגונים טכנולוגיים יוצרים סביבה אשר מקשה על עבודת צוות: רמת התמחות גבוהה, גלובאליזציה, ועידוד תחרותיות. בסביבה כזו יש לבחון כיוונים יצירתיים המקדמים עבודת צוות באופן המשפיע באופן ישיר על תפוקות.

תקשורת ארגונית בעידן של גלובאליזציה והתפתחות טכנולוגית מואצת

 

תמר חושן (תקציר של מאמר זה פורסם בירחון סטטוס, דצמבר 2000) .

שימוש לא זהיר בערוצי תקשורת חדשניים ומתוחכמים עלול ליצור קצרים ונתקים במסווה של תקשורת זורמת .

הכפר הגלובאלי בחצר הבית שלי – ניהול משאבי אנוש בחברה גלובאלית

 

תמר חושן וגידי פרבר, סמנכ"ל משאבי אנוש ביג בנד נטוורקס.

ארגונים טכנולוגיים בעידן הגלובאליזציה מקימים אתרים ברחבי העולם, החל משלב מוקדם מאוד בהתפתחותם. על הארגון הגלובאלי המתפתח, למצוא איזון בין תהליכים כלל-מערכתיים, חוצי-עולם, לבין תהליכים המתנהלים ברמה לוקאלית.

צור קשר

tamar@tamar-choshen.co.il

 

   054-6403063 

© כל הזכויות שמורות לתמר חושן                                                                        

ההודעה נשלחה בהצלחה